Vi ste ovde
Početna > Ideje i saveti > Korisni saveti za brigu o biljkama tokom zime

Korisni saveti za brigu o biljkama tokom zime

Ovo leto je, složićemo se svi, bilo pakleno. Zbog temperatura koje danima nisu spadale ispod 40 stepeni i vrelih tropskih noći, svi smo se bar malo uželeli jeseni i zime. Zbog klimatskih promena, predviđanja su da će zime biti sve toplije… Uprkos tome, valja se pripremiti za nešto hladnije dane. Evo par saveta kako da to uradite sa vašom okućnicom i biljkama!

Biljke – najosetljivije na zimu

Niske temperature, mraz, sneg, suv vetar mogu ozbiljno oštetiti i uništiti biljke ako ih na vreme ne ušuškate u zimski san.

Jedan od načina zaštite biljaka zimi je malčiranje. Sloj malča od slame, suvog lišća ili komposta postavljen oko korena biljaka pomaže u očuvanju toplote i sprečava smrzavanje zemljišta. Malč takođe zadržava vlagu, što je posebno važno jer biljke i dalje, iako manje, troše vodu. Kada smo kod vode, obavezno zalijte biljke pre nego što temperatura padne ispod nule. Ovo je čista prevencija da biljke ne ostanu bez vode tokom zime kada je smanjen pristup zbog zamrznutog tla.

Nakon postavljanja zaštitnog sloja oko korena, vreme je za zaštitni pokrivač kao što je agrotekstil ili posebne zimske folije. One štite od vetra i naglih promena temperature. Posebno je bitno zaštititi osetljive, zimzelene vrste i mlade sadnice. Pokrijte biljke pre nego što se temperature drastično spuste, ali kada su biljke već prešle u fazu mirovanja.

Za veće biljke i grmove, izgradnja zaštitnih konstrukcija od drveta ili metalnih okvira preko kojih se postavlja cerada ili neka druga zaštitna folija može biti veoma efikasna. Ove konstrukcije stvaraju mikroklimu koja je toplija i suvlja od spoljašnjih uslova, čime štite biljke od oštrih zima.

Tokom jeseni, izbegavajte upotrebu đubriva s visokim sadržajem azota, jer to može stimulisati rast novih izdanaka koji su osetljiviji na hladnoću. Umesto toga, koristite đubriva bogata kalijumom, koja pomažu u jačanju ćelijskih zidova biljaka i povećavaju njihovu otpornost na hladnoću.

Biljke u saksijama

One su posebno ranjive tokom zime jer su im koreni izloženiji hladnoći. Preporuka je da ih sklonite s hladnog i unesete u kuću ili garažu. Ako to nije moguće, saksije treba obložiti izolacionim materijalom i postaviti na drvenu podlogu kako bi se smanjio direktan kontakt s hladnim tlom.

 

Izvor : NadjiDom.com

Top