Vi ste ovde
Početna > Stanovanje > JAPANDI stil uređenja enterijera: spoj minimalizma i prirode

JAPANDI stil uređenja enterijera: spoj minimalizma i prirode

Ljudi danas, svesno ili ne, sve više dom uređuju u nekom umirujućem, minimalističkom stilu, bez mnogo ekscentričnih detalja koji okupiraju vidno polje. Posebno nakon pandemije, mir i priroda su na ceni i težimo da ih uvedemo i u svoj dom. Japandi stil uređenja enterijera odgovara upravo ovim potrebama.

Šta je JAPANDI dizajn?

Nastao 1860-ih, predstavlja fuziju minimalističkog skandinavskog i japanskog stila. Japandi dizajn se fokusira na čiste linije, prirodne elemente, svetle prostore i neutralne boje za stvaranje umirujućeg životnog prostora. Japanski topliji tonovi i prirodni materijali oplemenjuju minimalistički, hladni skandinavski stil. Fokus je stvoriti funkcionalan prostor koji je ujedno umirujući.

Japandi vs skandinavski dizajn

Boje: Skandinavski dizajn ima hladnu paletu boja, dok prostori Japandi imaju mešavinu toplih boja, svetlih boja i tamnih tonova za isticanje pojedinih komada u prostoru.
Priroda: Japandi se fokusira na unošenje prirodnog sveta u dom. Japandi dizajn obično sadrži više drvenih elemenata, biljaka i prirodnih materijala.
Drvo: Svetlo drvo je više deo nordijskog stila, dok je tamno drvo deo japanskih enterijera. Japandi koristi oba i tako se dobija savršen kontrast u prostoru.

Uvođenje JAPANDI stila u dom

Minimalističko uređenje

Manje je više. Jednostavan, skroman dizajn i minimalizam su ključne karakteristike ovog stila. Otarasite se nepotrebnih komada nameštaja i načičkanih polica. Tako će vaš prostor prodisati i dobićete više slobodnog mesta za eksperimentisanje.
Ovo ne znači da treba da živite u polupraznom prostoru. Ideja je da ulažete u nekoliko visokokvalitetnih komada koji su pažljivo odabrani.

Forma nameštaja i detalji

Linije nameštaja treba da budu svedene i jednostavne. Skandinavski stil je nešto oštriji, dok japanski uvodi zaobljenost i tako dobijamo nežniji i prijatniji ambijent. Nameštaj je uglavnom nizak, ponekad bez nogara, kako bi se istakla japanska filozofija spajanja čoveka sa zemljom. Funkcionalnost je ključna, pa nema mnogo prostora za detalje. Tako da svaki komad dolazi do izražaja. Oni su uglavnom ručno rađeni od prirodnih materijala. Biljke su takođe detalji koji su neophodni, ali bez preterivanja! I one treba da budu jednostavne, elegantne, u saksijama zemljanih materijala i tonova.

Prirodni materijali

Pored jednostavnosti, priroda je zajednička tačka obe kulture. Drvo je jedan od najvažnijih materijala u postizanju ove estetike, bilo da se radi o podovima, nameštaju ili mekim nameštajem. Pored drveta, kamen i mermer su prirodni materijali koji se vrlo lako i zanimljivo kombinuju sa drvetom. Bambus, papir i ratan su drugi popularni prirodni materijali koji bi se takođe savršeno integrisali u Japandi prostor.

Neutralne boje

Japandi stil se bazira na neutralnim, toplim tonovima. Dominantne boje treba da budu zemljane poput bež i braon, a možete ih dopuniti i prigušenom plavom, zelenom, ružičastom u kombinaciji sa drvenim ili keramičkim elementima. Ne morate da se plašite dodavanja boja, ali uverite se da su prigušeni tonovi i da izazovu osećaj smirenosti i spokoja. Crni momenti se takođe mogu koristiti za akcentovanje.

Teksture

Najbolji način da dodate malo topline vašem Japandi enterijeru je da koristite različite teksture i tkanine. Jastuci i zavese su odlično mesto za početak, razmislite o svili, somotu i kašmiru. Dodaci su odlični za dodavanje teksture i mogu zaista transformisati prostoriju. Ovde mislimo na ogledala, okvire za slike, lampe, vaze različitih tekstura i oblika.

Održivost

Održivost je u osnovi ovog stila. Traženi mirni, opuštajući enterijeri se u velikoj meri oslanjaju na upotrebu prirodnih materijala u stilu, kao što su drvo za nameštaj, dodaci od bambusa i prirodni mekani nameštaj. Cilj mu je da podstakne ljude da koriste materijale koji čuvaju životnu sredinu i laki su za reciklažu.

Osvetljenje

Osvetljenje je ključno za postizanje Japandi estetike, a najbolje osvetljenje je prirodno svetlo. Šema boja vašeg nameštaja, zidova i podova takođe igra veliku ulogu u količini prirodnog svetla koje cirkuliše u prostorijama vašeg doma, pa se pobrinite da odaberete neutralne, blede tonove gde je to moguće. Za zidove izaberite belu boju koja će reflektovati dnevnu svetlost kroz prostor i uneti svežinu.

Iako bi prirodno svetlo trebalo da bude fokus, važno je koristiti meko osvetljenje da dopuni prirodno svetlo. Za plafonska svetla ili podne lampe ne zaboravite da koristite prirodne materijale kao što su mesing, metal, papir, ratan ili bambus kako bi upotpunili, a ne nadjačali estetiku.

Lepota Japandi stila je u tome što ne postoje strogi kriterijumi koje treba slediti. Svaka interpretacija Japandi stila je drugačija, zato se ne plašite da izađete iz okvira i prilagodite ovaj stil ličnim preferencijama!

Izvor : NadjiDom.com

Top