Vi ste ovde
Početna > Ideje i saveti > Kako ukloniti kamenac u kupatilu: efikasni saveti i trikovi

Kako ukloniti kamenac u kupatilu: efikasni saveti i trikovi

Danas pričamo o onim dobro poznatim beličastim, tvrdokornim naslagama koje okupiraju slavine, lavaboe, WC šolje, tuš kabine, pločice i praktično svako mesto koje je u kontaktu sa vodom. Kamenac ubrzava propadanje elemenata u kupatilu i kuhinji i narušava estetiku. Kako biste sačuvali novac i živce, preporuka je da se redovno bavite njim – preventivno čistite i čim vidite male znakove, odmah se bacite na njegovo uklanjanje! Podelićemo nekoliko efikasnih saveta i trikova kako da se oslobodite kamenca i održite svoje kupatilo blistavim.

Šta će vam biti potrebno:

  • Sirće (belo destilovano)
  • Soda bikarbona
  • Limunska kiselina ili limunov sok
  • Četka za ribanje ili stara četkica za zube
  • Meka krpa ili sunđer
  • Zaštitne rukavice
  • Plastična vrećica i gumica (za slavine i tuš glave)

Sirće i plastična vrećica za slavinu i tuš

Za tvrdokorne naslage kamenca na slavinama i tušu, napunite plastičnu vrećicu belim sirćetom i pričvrstite je gumicom oko slavine i glave tuša tako da budu potpuno potopljene u sirće. Ostavite da stoji nekoliko sati, a zatim uklonite vrećicu i temeljno isperite vodom. Starom četkicom za zube skinite preostale naslage.

Soda bikarbona i sirće za pločice i kadu

Napravite pastu od sode bikarbone i vode, nanesite je na zahvaćena mesta i poprskajte sirćem. Ostavite da reaguje nekoliko minuta dok ne prestane penušanje. Nakon toga, izribajte površinu četkom, žicom ili sunđerom i onda isperite vodom.

Limunska kiselina za WC šolju

Pospite limunsku kiselinu ili sipajte limunov sok direktno u šolju i ostavite da deluje najmanje pola sata. Nakon toga, četkom očistite WC šolju i isperite je. Rešićete se kamenca i dobiti prijatan i osvežavajući miris.

Redovno održavanje

Kako biste sprečili ponovno stvaranje kamenca i brzo propadanje elemenata, trebalo bi da redovno čistite sve površine koje su izložene vodi. Nakon kupanja, pranja ruku ili prosipanja vode, uvek prebrišite i osušite te delove. Sredstva za kamenac, bilo domaća ili kupovna, koristite jednom nedeljno ili po potrebi. Tako štedite novac i produžavate rok trajanja vašem kupatilu.

Dodatni saveti

Filtrirana voda: Prednost filtrirane, omekšane vode je prvenstveno u tome što ne sadrži kamenac. Staklena ambalaža isprana mekom vodom je kristalno bistra, a tekstil opran mekom vodom mnogo je mekši jer na njegovim finim vlaknima nema kristalizacije kamenca. Pored toga, značajno smanjuje potrošnju deterdženta.

Osušite površine nakon kvašenja: Kako biste sprečili ponovno stvaranje kamenca i brzo propadanje elemenata, redovno suvom krpom prebrišite površine koje su nakvašene.

Redovno čišćenje: Ne čekajte da se nagomila tona kamenca. Vremenom će vam samo biti teže da ga uklonite jer će postati tvrdokorniji. Čim vidite prve znakove, krenite u „napad“!

Izvor : NadjiDom.com

Top