Navlačenje jakne, debelih čarapa, ponekad rukavica i kape. Ovako kreće priprema za aktivnost širenja veša na terasi. Ako je minus, uglavnom je tu i premišljanje da li je baš potrebno da se suši napolju i što ja da širim, a ne neko drugi.
Pre nego što se upustimo u polemiku da li je ipak bolje napolju nego u toplom domu prostirati veš, jedan savet od domaćica za ubrzavanje procesa sušenja. Uvek uključite još jednu, naknadnu centrifugu kada perete veš. Tako se rešavate dodatne vode, što naravno skraćuje vreme sušenja.
Sušenje veša u domu
Svi mi ovo radimo. Posegnemo za jedinim logičnim rešenjem kada želimo da ubrzamo proces. Prebacimo ga preko grejnih tela – negde je to radijator, negde TA peć. Ako su radijatori u pitanju, onda od predsoblja, preko trpezarije do kupatila, svaki je prekriven čarapama, majicama, duksevima… Ako smo raširili veš na sušilici, ona je smeštena tik uz izvor toplote.
Problem je što sušenje u kući ili stanu dovodi do vlage zbog nedostatka protoka vazduha u toj prostoriji i posledično nastanka buđi po zidovima, što je novi problem. Drugi problem je zdravstveni – vrlo je verovatno da ćete razviti simptome slične gripu – curenje iz nosa, crvenilo u očima, iritacije, kijanje, kašalj.
Zato je savet svih da se unutrašnje sušenje veša izbegava, pogotovo ako u toj prostoriji provodite mnogo vremena ili spavate.
E sad, pošto većina nas ne želi da čeka 2 dana i 2 noći da se veš osuši, nastavićemo sa unutrašnjim sušenjem. Kako da umanjimo rizik od razvoja buđi?
Pokušajte da, ako sušite na radijatorima, to budu oni koji su blizu prozora koji je delimično otvoren, na kip. Tako postoji protok vazduha i sprečava se kondenzacija.
Prilikom sušenja veša ključno je nekoliko puta provetriti prostoriju kako se ne bi povećavala vlažnost vazduha. Otvorite prozore na kratko nekoliko puta dnevno, posebno ako sušite veš u malom prostoru. Ako imate balkonska vrata ili prozore, možete ih potpuno otvoriti na nekoliko minuta i tako brzo smanjiti nivo vlage u vazduhu, što će omogućiti da se odeća brže osuši. Ovo je dobro i zbog bakterija i virusa koji se nakupljaju u domu koji se greje tokom zimskih meseci.
Razmislite da nabavite odvlaživače. Pored provetravanja koje će omogućiti cirkulaciju vazduha u prostoriji, oni će vam pomoći da bez hlađenja kuće uklonite višak vlage i čak podesite nivo vlage koji vama odgovara. Ovo je vrlo korisna opcija za ljude koji imaju TA peć jer ona može da isuši vazduh u sobi.
Sušenje veša na hladnoći
Uverenja su da na hladnoći veš ne može da se osuši. Međutim, suvo, hladno vreme sa vetrom je dobitna kombinacija za sušenje veša. On će se zalediti, ali čim se temperatura malo popne ili ga unesete u toplu prostoriju, on će biti vlažan, ali će se vrlo brzo osušiti.
Uz to, ovako izluftiran veš ima dozu svežine koja fali odeći sa radijatora. On unosi u dom i ormar miris prirode i planine. Preporuke su da kad god možete ostavite veš da se prirodno osuši napolju, bez forsiranja i ubrzanja procesa. Što znamo, nije baš lako. 🙂
Izvor : NadjiDom.com